Widoki rzeki Wisły i Zgłowiączki.

Literatura: Katalog wystawy "Włocławek widoki miasta do 1918 roku" wydanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

(1/12): Poświęcenie statku parowego na Wiśle<br>Wojciech Gerson 1855 r. <br>Rysunek przedstawia Chrzest statku

Poświęcenie statku parowego na Wiśle
Wojciech Gerson 1855 r.
Rysunek przedstawia Chrzest statku "Włocławek". Uroczystość ta odbyła się we Włocławku 2 czerwca 1853 r. przy nabrzeżu na wysokości wylotu ul. Gdańskiej. W tle widoczna zabudowa bulwarów z wieżą kościoła św. Jana. Rysunek powstał na zamówienie Andrzeja hr. Zamoyskiego, założyciela Spółki Żeglugi Parowej na Rzekach Spławnych Królestwa.

(2/12): Regaty we Włocławku<br>rys. Włodzimierz Zamarajew ryt. n.n. 1889 r. <br>Trzy widoki: 1) w kierunku Zawiśla - barka, parowiec osobowy i osady wioślarskie na Wiśle; 2) w l.d. części widok nadbrzeża; 3) u dołu panorama Włocławka.

Regaty we Włocławku
rys. Włodzimierz Zamarajew ryt. n.n. 1889 r.
Trzy widoki: 1) w kierunku Zawiśla - barka, parowiec osobowy i osady wioślarskie na Wiśle; 2) w l.d. części widok nadbrzeża; 3) u dołu panorama Włocławka.

(3/12): Włocławek most łyżwowy na Wiśle<br>fot. n.n. przed 1914 <br>Widok mostu łyżwowego na Wiśle, z rogatką na pierwszym planie. Przy moście berlinka z napisem

Włocławek most łyżwowy na Wiśle
fot. n.n. przed 1914
Widok mostu łyżwowego na Wiśle, z rogatką na pierwszym planie. Przy moście berlinka z napisem "Wilhelm Lehman - Mewe a/W". W tle panorama Szpetala Dln.

(4/12): Włocławek. Widok na Wisłę i prawy brzeg<br>fot. n.n. pocz. XX w <br>Widok berlinki na Wiśle, w tle panorama Szpetala Dln., z lewej strony most łyżwowy. Fotografia była powielona na pocztówce, ok. 1905 r.

Włocławek. Widok na Wisłę i prawy brzeg
fot. n.n. pocz. XX w
Widok berlinki na Wiśle, w tle panorama Szpetala Dln., z lewej strony most łyżwowy. Fotografia była powielona na pocztówce, ok. 1905 r.

(5/12): Włocławek. Widok otwartego mostu na Wiśle<br>fot. n.n. przed 1913 r. <br>Widok mostu łyżwowego, otwartego w celu przepuszczenia przepływającego statku. Fotografia wykonana z brzegu Wisły we Włocławku w kierunku północno-zachodnim.

Włocławek. Widok otwartego mostu na Wiśle
fot. n.n. przed 1913 r.
Widok mostu łyżwowego, otwartego w celu przepuszczenia przepływającego statku. Fotografia wykonana z brzegu Wisły we Włocławku w kierunku północno-zachodnim.

(6/12): Włocławek. Most na Wiśle z widokiem na Szpetal Dln. Wlozlawek. Weichselbrücke mit dem Blick auf späthal<br>fot. n.n. przed 1914 r. <br>Widok mostu pontonowego, otwartego w celu przepuszczenia holownika z barką i tratwy. W tle panorama Szpetala Dln.

Włocławek. Most na Wiśle z widokiem na Szpetal Dln. Wlozlawek. Weichselbrücke mit dem Blick auf späthal
fot. n.n. przed 1914 r.
Widok mostu pontonowego, otwartego w celu przepuszczenia holownika z barką i tratwy. W tle panorama Szpetala Dln.

(7/12): Przystań wioślarska na Wiśle<br>fot. B. Sztejner kon. XIX w.<br>Osada wioślarska na tle przystani Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Fotografia pamiątkowa.

Przystań wioślarska na Wiśle
fot. B. Sztejner kon. XIX w.
Osada wioślarska na tle przystani Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Fotografia pamiątkowa.

(8/12): Most na Zgłowiączce pod Włocławkiem<br>ryc. i ryt. Julian Cegliński 1863 r. <br>Widok z mostu kolejowego od pd. wzniesionego w 1862 r.

Most na Zgłowiączce pod Włocławkiem
ryc. i ryt. Julian Cegliński 1863 r.
Widok z mostu kolejowego od pd. wzniesionego w 1862 r.

(9/12): Włocławek Zimowanie Statków na rzece Zgłowiączce<br>fot. n.n. ok. 1905 r. <br>Przystań zimowa statków na Zgłowiączce, poniżej mostu drogowego na ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego). W tle widok pałacu biskupiego od południowego zachodu.

Włocławek Zimowanie Statków na rzece Zgłowiączce
fot. n.n. ok. 1905 r.
Przystań zimowa statków na Zgłowiączce, poniżej mostu drogowego na ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego). W tle widok pałacu biskupiego od południowego zachodu.

(10/12): Włocławek. Most na rzece Zgłowiączce<br>fot. n.n. przed 1914 r. <br>Widok mostu drogowego na ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego). W tle, na brzegu Zgłowiączki, przystań rzeczna. Fotografia wykonana z brzegu, powyżej mostu w kierunku rzeki do Wisły.

Włocławek. Most na rzece Zgłowiączce
fot. n.n. przed 1914 r.
Widok mostu drogowego na ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego). W tle, na brzegu Zgłowiączki, przystań rzeczna. Fotografia wykonana z brzegu, powyżej mostu w kierunku rzeki do Wisły.

(11/12): Most kolejowy fot. n.n.<br>pocz. XX w. <br>Widok mostu kolejowego z 1862 r, W tle park miejski i bazylika katedralna. Na moście lokomotywa.

Most kolejowy fot. n.n.
pocz. XX w.
Widok mostu kolejowego z 1862 r, W tle park miejski i bazylika katedralna. Na moście lokomotywa.

(12/12): Rzeka - Słodowo<br>fot. n.n. przed 1914<br>Widok rozlewiska Zgłowiączki na Słodowie (ob. dzielnica Włocławka).

Rzeka - Słodowo
fot. n.n. przed 1914
Widok rozlewiska Zgłowiączki na Słodowie (ob. dzielnica Włocławka).