Apteczka dla kajakarza oraz apteczka wakacyjna dla malucha

Apteczka na spływ kajakowy

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać podstawowe materiałów opatrunkowe i niezbędne leki do przeprowadzenia akcji ratunkowej w zdarzeniach, które nagle w czasie wędrówki wystąpiły.

Skład jakościowy i ilościowy apteczki uzależniony jest od planowanego czasu spływu oraz ilości uczestników.

Apteczkę należy umieścić w nieprzemakalnym pojemniku i właściwie zabezpieczyć przed rozbiciem, wilgocią lub innymi uszkodzeniami.

Pamiętaj!

1. Apteczka jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas każdego spływu
2. Wszystkie środki w apteczce muszą być z aktualną datą przydatności
3. Apteczka powinna zawierać tylko przybory, środki opatrunkowe i farmaceutyczne o znanym nam przeznaczeniu i efektach działania
4. Środki zużyte należy systematycznie uzupełniać

Wyjeżdżając na krótko (1 - 3 dni) z grupą 30 osobową powinniśmy zabrać:

1. materiały opatrunkowe

• - gaza wyjałowiona - do osłony otarć, skaleczeń - co najmniej 3-4 opakowania różnej wielkości
  • - bandaż z gazy - 3 sztuki różnej szerokości
  • - bandaż elastyczny - do wzmacniania stawów przy skręceniu i robienia opatrunków unieruchamiających 3 sztuki (pamiętaj o zapinkach)
  • - chusta trójkątna - do wykonania temblaka
  • - plastry z gazą - po 1 opakowaniu różnych rozmiarów
  • - plaster bez gazy - 2 rolki
  • - lignina - do opatrunków uciskowych przy obfitych krwawieniach

2. środki odkażające - do przemywania ran

• - mydło
  • - woda utleniona
  • - Jodyna, Rivanol, spirytus - (wybierz jeden z preparatów)

3. środki przeciwbólowe

• - Pyralginum - 1 listek
  • - Apap, Gardan P - (po jednym listku)

4. leki przeciwgorączkowe

• - Polopiryna C - 1 listek

Jeżeli wypoczynek będzie trwał dłużej ilość wyżej wymienionych środków odpowiednio zwiększamy.

Pomocne w leczeniu skaleczeń, otarć i oparzeń są leki odkażające, osłaniające i regenerujące zmiany skórne: Panthenol w sprayu - na oparzenia i otarcia, Neomycinum maść antybiotykowa lub spray, którą stosujemy pod opatrunek na trudno gojące się rany Acutol, Decubitol.

Na wszelkie niewielkie reakcje alergiczne np.: przy ukąszeniach łagodnym i skutecznym lekiem są różne preparaty wapniowe. Jeżeli planujemy wycieczki autokarowe lub dłuższe przejazdy przydatnym się może okazać Aviomarin stosowany przy chorobie lokomocyjnej.

Wśród podręcznych przyborów, które umożliwiają nam sprawne udzielenie pomocy i które powinny znaleźć się w apteczce, należy wymienić:

• - jednorazowe rękawiczki - 4 pary
  • - scyzoryk
  • - nożyczki
  • - agrafki - 5 szt.
  • - peseta
  • - termometr
  • - igły jednorazowe (do wyjmowania drzazg)
  • - koc termoizolacyjny (aluminiowy)

Opracowano na podstawie książki "Z apteczką na szlaku"
Małgorzaty Zembrzuskiej i Izy Roman - wydawnictwo Polski Związek Kajakowy.

Apteczka wakacyjna dla malucha

Na wyjazdy wakacyjne i ferie warto zabrać ze sobą:

• - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - zawierające paracetamol, np. Apap, Efferalgan, Panadol, dostępne w zawiesinie lub czopkach (uwaga! czopki należy przechowywać w lodówce)
  • - leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne - zawierające ibuprofen, np. Ibum, Nurofen
  • - krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i lekko przeciwbólowym Antotalgin (należy podawać (wkrapiać) ogrzane do temperatury ciała).
  • - leki przeciwbiegunkowe, np. Smekta, Gastrolit, Lacidofil, Enterol
  • - leki na przeziębienie, np. Oscylococcinum, Aflubin, Vit. C, Calcium, Rutinoscorbin.
  • - syrop na kaszel, w zależności od rodzaju kaszlu:
    - kaszel suchy, męczący - Stodal, Drosetux
    - kaszel mokry - Mucosolvan
  • - łagodne środki przeciwalergiczne, np. Claritine (tabletki bez recepty, syrop na receptę)
  • - żel na zmiany uczuleniowe na skórze oraz po ugryzieniu owada, np. Fenistil Żel
  • - środki opatrunkowe (gaza, jałowe gaziki, bandaż, plastry) i woda utleniona, maść na skaleczenia i oparzenia Vitamerfen
  • - żel stosowany przy bolesnym ząbkowaniu (dla maluszków), np. Dentinox
  • - termometr
  • - strzykawka lub inna miarka do dawkowania leków
  • - krem na odparzenia, np. Sudocrem, Linomag
  • - środek przeciwko komarom, np. Off
  • - sól fizjologiczna
  • - leki homeopatyczne na chorobę lokomocyjną

Autorem porady "Wakacyjna apteczka dla malucha"
jest: Lilianna Baran - pediatra Dr nauk med.
specjalista chorób dziecięcych, specjalista neonatolog; Wrocław.