Studnica - opis szczegółowy
Studnica jest lewobrzeżnym dopływem Wieprzy. Jej źródła znajdują się na zachód od Miastka. Całkowita długość to 38 km. Dostępna dla kajaka od Miastka na długości około 30 km ma charakter górskiej rzeki nizinnej z dużą ilością kamieni i zwalonych drzew w korycie. Średni spadek około 2‰.
Szlak malowniczy (**), nieco trudny (WW I - ZWC), do Kawcz bardzo uciążliwy (U5), niżej uciążliwy (U4).
Na przebycie szlaku potrzeba dwóch dni.
- 29,5
- Miastko. Wodować kajak można w centrum przy moście drogowym i młynie lub około kilometra niżej przy zniszczonym mostku tzw. "bytowskim" za ruinami młyna. Rzeka widocznie zanieczyszczona. Kilkaset metrów za mostkiem "bytowskim" niski most; przepływać leżąc w kajaku. Ostatnie zabudowania Miastka.
- 27,5
- Nasyp dawnej linii kolejowej. Bystrze. Za odcinkiem łąk rzeka wpływa w las i się oczyszcza. Brzegi podmokłe, źródełka. Liczne zwalone drzewa.
- 25,0
- Mostek. Na lewym brzegu za lasem Łodzierz; dogodne miejsce do rozpoczęcia spływu z pominięciem zanieczyszczonego odcinka. Zjazd nad rzekę od szosy Miastko - Polanów za czarnymi znakami pieszego szlaku.
- 22,5
- Wypływamy na łąki, ilość przeszkód maleje. Mostek, za nim odcinek rzeki uregulowanej, ruiny zastawki. Dalej ponownie wpływamy w las, bystrza, zwalone drzewa.
- 19,5
- Rzekę przecina linia wysokiego napięcia. W korycie zator pozostały po niechlujnym wyrębie drzew; bardzo uciążliwa przenoska prawym brzegiem przez chaszcze około 100 m. Próg, za nim mostek, pod nim bystrze; płynąć prawym przęsłem. Duży spadek, zwalone drzewa.
- 16,0
- Kawcze, most. Dotąd od Miastka sześć - siedem godzin. Seria bystrz wśród olsu, kamienie i zwalone drzewa.
- 14,5
- Kawcze, elektrownia. Przenoska lewą stroną około 30 m. Łąki, dalej las; rzadko zwalone drzewa.
- 9,0
- Przytocko, most, wieś za lasem na lewym brzegu, na prawym leśnictwo Węgorzyno. Odcinek wśród łąk, bez przeszkód.
- 7,0
- Węgorzyno, zwalony most. Zabudowania na wysokim prawym brzegu. Przenoska około 10 m. Zaczyna się krótki ale dość trudny przełom wśród bukowego lasu. Kamienie, duży spadek, zatopione pnie.
- 5,0
- Koniec przełomu, przeszkody ustępują.
- 2,0
- Ciecholub, młyn, przenoska 30 m. prawym brzegiem. Most.
- 0,0 »
- Ujście Studnicy do Wieprzy, którą około 1 km do mostu w Biesowiczkach, gdzie można zakończyć spływ.
Opisu dokonano na podstawie spływu odbytego w sierpniu 1993.
Literatura: B. Jastrzębski - Turystyczne szlaki wodne Polski, Warszawa 1960; Z. Wrześniowki, M. Sperski - Kajakiem po wodach Pomorza Zachodniego część północna i wschodnia, Warszawa 1971; Mapa topograficzna Polski - wyd. Sztabu Generalnego WP skala 1:10000.