Dzika Orlica - opis szczegółowy
Dzika Orlica jest jedyną z rzek w Polsce, która należy do zlewiska Morza Północnego i jest zarazem dostępna dla kajaka. Ma źródła w Górach Bystrzyckich na zboczach Bieśca; potoki źródłowe przepływają także skrajem Topieliska - torfowiska chronionego w rezerwacie "Torfowisko pod Zieleńcem". Ze zboczy Gór Bystrzyckich spływa do Doliny Orlicy - szerokiego zapadliskowego obniżenia między Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Za Lesicą Dzika Orlica przełamuje się między Górami Orlickimi i Bystrzyckimi, by następnie po połączeniu z Cichą Orlicą jako Orlica dopłynąć do Łaby w okolicy miasta Hradec Kralove.
Kajakiem w Polsce można spływać Dziką Orlicą z Mostowic do Lesicy. Na tym odcinku rzeka stanowi granicę państwa między Polską i Czechami, dlatego przed rozpoczęciem spływu należy uzyskać zgodę Straży Granicznej, której strażnice znajdują się w Lasówce oraz w Lesicy. W związku z tym należy unikać dobijania do prawego brzegu.
Na opisanym odcinku rzeka stanowi dość trudny, nieuciążliwy i bardzo malowniczy szlak kajakowy o charakterze górskim (WW II, U 1, ***). Warto ją polecić wszystkim osobom opływanym na rzekach górskich z uwagi na dużą urodę. Dla osób niewprawnych spływ niewskazany. Poza krótkim górnym odcinkiem rzeka nie jest uregulowana. Przeszkody na trasie to progi (sztuczne i naturalne), kamienie w nurcie, bystrza, szypoty i przemiały. Spadek na trasie wynosi około 8‰.
Na przebycie opisanego odcinka potrzeba 3 godziny; można nim spływać przy wyższym od przeciętnego stanie wody, na przykład wiosną.
- 20,2
- Mostowice, most blisko kościoła. Po stronie czeskiej miejscowość Orlicke Zahoři. Rzeka uregulowana płynie wśród łąk. Sztuczne niewysokie progi regulacyjne możliwe do spłynięcia.
- 17,1
- Na brzegach pojawia się las świerkowy. Spadek widocznie wzrasta. Zwalone drzewa mogą wymagać przenoszenia kajaka.
- 15,3
- Nova Ves, zabudowania na czeskim prawym brzegu. Dalej zabudowania wsi Podlesi. Brzegi częściowo regulowane. Na polskim brzegu niewidoczna z wody wieś Rudawa.
- 10,9
- Poniatów, wieś na lewym brzegu. Na prawym widoczny barokowy kościół w Neratovie. Naturalny próg na zakręcie w lewo - najtrudniejsze miejsce na szlaku. Na prawym brzegu zabudowania wsi Mala Strana. Szachownice głazów, bystrza, brzegi miejscami skaliste.
- 3,3
- Niemojów, most. Na czeskim brzegu wieś Bartošovice. Po odcinku o zmniejszonym spadku ponownie spadek rośnie. Progi, zwężenia koryta, głazy.
- 0,0
- Lesica, przyczółki zniszczonego mostu u ujścia Czerwonego Strumienia. Tu należy zakończyć spływ. Można też zabiwakować nad rzeką po uzyskaniu zgody Straży Granicznej w Lesicy. Dalej rzeka wpływa do Czech tworząc malowniczy i trudny przełom.
Opisu dokonano na podstawie spływu w maju 1997.
Literatura: opisu szlaku kajakowego brak; pomocniczo na przykład: Góry Bystrzyckie - mapa turystyczna, skala 1:600000; Z. Martynowski, K. Mazurski - Sudety. Ziemia Kłodzka i Góry Opawskie, wyd. II, Warszawa 1988.