Widoki obiektów Włocławka do 1918 r.

Literatura: Katalog wystawy "Włocławek widoki miasta do 1918 roku" wydanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

(1/48): Pałac biskupi<br>fot. n.n. XIX/XX w.<br>Widok od strony północno-wschodniej, wykonany z mostu łyżwowego na Wiśle. Widoczny fronton pałacu wraz z konsystorzem.

Pałac biskupi
fot. n.n. XIX/XX w.
Widok od strony północno-wschodniej, wykonany z mostu łyżwowego na Wiśle. Widoczny fronton pałacu wraz z konsystorzem.

(2/48): Włocławek. Pałac biskupi - Bischofspalast<br>fot. n.n., przed 1914 r.<br>Widok pałacu biskupiego od strony północno-wschodniej. Na pierwszym planie, na wprost, pałacu przystań wiślana. Fotografia wykonana z mostu łyżwowego na Wiśle.

Włocławek. Pałac biskupi - Bischofspalast
fot. n.n., przed 1914 r.
Widok pałacu biskupiego od strony północno-wschodniej. Na pierwszym planie, na wprost, pałacu przystań wiślana. Fotografia wykonana z mostu łyżwowego na Wiśle.

(3/48): Katedra we Włocławku<br>Georg Ferdinand Gregorovius, 1842 r.<br>Widok od wsch. z ulicy Tumskiej. Na pierwszym planie, po lewej ogrodzenie Kolegium. W tle zabudowania na Zazamczu. Całość ujęta arkdową, ostołukową bordiurą.

Katedra we Włocławku
Georg Ferdinand Gregorovius, 1842 r.
Widok od wsch. z ulicy Tumskiej. Na pierwszym planie, po lewej ogrodzenie Kolegium. W tle zabudowania na Zazamczu. Całość ujęta arkdową, ostołukową bordiurą.

(4/48): Kościół katedralny w Włocławku od zachodu<br>ator n.n. (Stanisław Teodor Chrząński?), 1844-1846 r.<br>Widok elewacji zach. katedry bez odniesień topograficznych.

Kościół katedralny w Włocławku od zachodu
ator n.n. (Stanisław Teodor Chrząński?), 1844-1846 r.
Widok elewacji zach. katedry bez odniesień topograficznych.

(5/48): Kościół katedralny w Włocławku od strony wschodnio-pólnocnej<br>ator n.n. (Stanisław Teodor Chrząński?), 1844-1846 r.<br>Widok katedry od strony prezbiterium na elewację pn. bez odniesień topograficznych.

Kościół katedralny w Włocławku od strony wschodnio-pólnocnej
ator n.n. (Stanisław Teodor Chrząński?), 1844-1846 r.
Widok katedry od strony prezbiterium na elewację pn. bez odniesień topograficznych.

(6/48): Katedra w Włocławku<br>rys. Wojciech Gerson, ryt. Julian Cegliński, ok. 1860 r.<br>Widok katedry od zachodu, od strony Zgłowiączki.

Katedra w Włocławku
rys. Wojciech Gerson, ryt. Julian Cegliński, ok. 1860 r.
Widok katedry od zachodu, od strony Zgłowiączki.

(7/48): Kościół katedralny w Włocławku<br>rys. Adolf Kozarski, ryt. F. Backebusch, 1863 r.<br>Widok kościoła katedralnego od pn.-zach. z wysokości ujścia Zgłowiączki.

Kościół katedralny w Włocławku
rys. Adolf Kozarski, ryt. F. Backebusch, 1863 r.
Widok kościoła katedralnego od pn.-zach. z wysokości ujścia Zgłowiączki.

(8/48): Wnętrze kościoła Katedralnego (Tumu) we Włocławku<br>rys. Adolf Kozarski, ryt. Feliks Zabłocki, 1896 r.<br>Widok wnętrza katedry z nawy głównej w kierunku prezbiterium przed restauracją.

Wnętrze kościoła Katedralnego (Tumu) we Włocławku
rys. Adolf Kozarski, ryt. Feliks Zabłocki, 1896 r.
Widok wnętrza katedry z nawy głównej w kierunku prezbiterium przed restauracją.

(9/48): Katedra we Włocławku<br>K. Tysson, 1872 r.<br>Widok katedry i placu katedralnego od pn.-zach.

Katedra we Włocławku
K. Tysson, 1872 r.
Widok katedry i placu katedralnego od pn.-zach.

(10/48): Włocławek, katedra<br>Napoleon Orda, ok. 1880 r.<br>Widok katedry i jej otoczenia od zach. z wysokości mostu na Zgłowiączce.

Włocławek, katedra
Napoleon Orda, ok. 1880 r.
Widok katedry i jej otoczenia od zach. z wysokości mostu na Zgłowiączce.

(11/48): Tum we Włocławku<br>rys. Aleksander Gierymski, ryt. Józefa Kleczeńska, 1885 r. <br>Widok katedry od wsch. z dziedzińca Kolegium.

Tum we Włocławku
rys. Aleksander Gierymski, ryt. Józefa Kleczeńska, 1885 r.
Widok katedry od wsch. z dziedzińca Kolegium.

(12/48): Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia N.M.P.<br>fot. M. Kochanowicz 1890 r. <br>Widok fasady bazyliki katedralnej w trakcie przebudowy.

Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia N.M.P.
fot. M. Kochanowicz 1890 r.
Widok fasady bazyliki katedralnej w trakcie przebudowy.

(13/48): Bazylika katedralna pw. N.M.P.<br>fot. n.n. 1869 r.<br>Widok na bazylikę katedralną od strony południowej z ulicy Brzeskiej.

Bazylika katedralna pw. N.M.P.
fot. n.n. 1869 r.
Widok na bazylikę katedralną od strony południowej z ulicy Brzeskiej.

(14/48): Katedra Włocławek<br>fot. B. Sztejner, przed 1902<br>Widok bazyliki katedralnej od południowego wschodu wykonany ze zbiegu ulic Seminaryjskiej (ob. Karnkowskiego) i Przejazd (ob. Plac Kopernika)

Katedra Włocławek
fot. B. Sztejner, przed 1902
Widok bazyliki katedralnej od południowego wschodu wykonany ze zbiegu ulic Seminaryjskiej (ob. Karnkowskiego) i Przejazd (ob. Plac Kopernika)

(15/48): Kolegium. Włocławek<br>fot. B. Sztejner, przed 1902 r.<br>Widok dzwonnicy neogotyckiej i kolegium wikariuszy na ul. Przejazd (ob. Plac Kopernika), od ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego).

Kolegium. Włocławek
fot. B. Sztejner, przed 1902 r.
Widok dzwonnicy neogotyckiej i kolegium wikariuszy na ul. Przejazd (ob. Plac Kopernika), od ulicy Toruńskiej (ob. Prymasa Stefana Wyszyńskiego).

(16/48): Kościółek S-go Witalisa w Włocławku z gmachem Seminaryalnym budowla pierwszych lat 14 stulecia<br>aut. n.n. (Stanisław T. Chrząński?), 1844-1846 r.<br>Widok starej częśći Seminarium od strony pd.-wsch. z kościołem seminaryjnym - bez odniesień topograficznych.

Kościółek S-go Witalisa w Włocławku z gmachem Seminaryalnym budowla pierwszych lat 14 stulecia
aut. n.n. (Stanisław T. Chrząński?), 1844-1846 r.
Widok starej częśći Seminarium od strony pd.-wsch. z kościołem seminaryjnym - bez odniesień topograficznych.

(17/48): Kościółek św. Witalisa i Seminarium Duchowne<br>fot. n.n., przed 1878 r.<br>Widok kościółka św. Witalisa i Seminarium od ulicy Cyganka. Wokół dawnego cmentarza barierka z palików, ustawiona w latach 1851-1853, istniejąca do 1878 r.

Kościółek św. Witalisa i Seminarium Duchowne
fot. n.n., przed 1878 r.
Widok kościółka św. Witalisa i Seminarium od ulicy Cyganka. Wokół dawnego cmentarza barierka z palików, ustawiona w latach 1851-1853, istniejąca do 1878 r.

(18/48): Kościółek św. Witalisa i Seminarium Duchowne<br>fot. n.n., przed 1899 r.<br>Widok kościoła św. Witalisa i Seminarium z narożnika ulic Cyganki i Brzeskiej. Na fotografii utrwalone prace budowlane przy nowym (północnym skrzydle Seminarium). W tle bazylika katedralna.

Kościółek św. Witalisa i Seminarium Duchowne
fot. n.n., przed 1899 r.
Widok kościoła św. Witalisa i Seminarium z narożnika ulic Cyganki i Brzeskiej. Na fotografii utrwalone prace budowlane przy nowym (północnym skrzydle Seminarium). W tle bazylika katedralna.

(19/48): Kościół parafialny Ś-go Jana Chrzciciela w Włocławku<br>aut. n.n. (Stanisław T. Chrząński?) 1844-1846 r.<br>Widok kościoła farnego od pn.-wsch. z fragmentem brzegu wiślanego.

Kościół parafialny Ś-go Jana Chrzciciela w Włocławku
aut. n.n. (Stanisław T. Chrząński?) 1844-1846 r.
Widok kościoła farnego od pn.-wsch. z fragmentem brzegu wiślanego.

(20/48): Kościół farny w Włocławku<br>rys. Adolf Kozarski, ryt. edward Gorazdowski, 1863 r.<br>Widok kościoła farnego p.w.św. Jana od wsch. Widoczne pierwotne ogrodzenie i bramka od strony bulwarów. Zabudowania, na pierwszym planie i w tle z prawej - nie istniejące.

Kościół farny w Włocławku
rys. Adolf Kozarski, ryt. edward Gorazdowski, 1863 r.
Widok kościoła farnego p.w.św. Jana od wsch. Widoczne pierwotne ogrodzenie i bramka od strony bulwarów. Zabudowania, na pierwszym planie i w tle z prawej - nie istniejące.

(21/48): Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela<br>fot. n.n., XIX/XX w.<br>Widok kościoła od południowego-wsxhodu. Na pierwszym planie po prawej stronie kaplica M.B. Szkaplerznej (dawn. Św. Anioła Stróża) z wieżą kościoła w tle. Po lewej stronie figura św. Wawrzyńca (barokowa z XVIII w.) i kapliczka N.M.P. (klasycystyczna). Na drugim planie budynki przy ulicy Szerokiej (ob. Maślanej).

Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela
fot. n.n., XIX/XX w.
Widok kościoła od południowego-wsxhodu. Na pierwszym planie po prawej stronie kaplica M.B. Szkaplerznej (dawn. Św. Anioła Stróża) z wieżą kościoła w tle. Po lewej stronie figura św. Wawrzyńca (barokowa z XVIII w.) i kapliczka N.M.P. (klasycystyczna). Na drugim planie budynki przy ulicy Szerokiej (ob. Maślanej).